02144955582 | تماس با ما: 03537260094

مشتری ها برندها را دوست دارند

چه بخواهیم و چه نخواهیم، نام های تجاری یا همان برند، اثرات گسترده و عمیقی در رفتار مصرف کننده بر جای می گذارد.

نتایج یک تحقیق پیرامون اثرات برنامه های بازاریابی بر کودکان نشان داد که کودکان پیش دبستانی احساس می کنند که مواد غذایی مک دونالد حتی هویج، شیر و آب سیبی که در این آزمایش در بسته بندی هایی با علامت مک دونالد عرضه شده اند خوشمزه تر از مواد غذایی مشابهی هستند که بدون بسته بندی عرضه می شوند.

 

تاثیر برند و نام تجاری بر روی مشتریان تا حدی است که اگر برندها اشتباهی کرده و احساس مشتریها نسبت به برند را مورد توجه قرار ندهند، ممکن است موجب بروز نارضایتی مشتریها شود.

کوکاکولا بعد از انجام آزمون مزه در سراسر آمریکا متوجه شد که مشتریان نوشابه های پپسی کولا را به دلیل اینکه شیرین تر هستند، بیشتر می پسندند.

به همین دلیل، کوکاکولا در سال 1985 تصمیم گرفت فرمولاسیون قدیمی خود را با یک فرمول شیرین تر جایگزین کند و نوشابه های جدید خود را نیوکوک بنامد.

کوکاکولا برای اطراجی هرچه بهتر این محصول 4 میلیون دلار بابت تحقیقات بازاریابی هزینه کرد.

با این آزمون مزه ها نشان داد که مشتریان کوکاکولا مزه شیرین تر را بیشتر می پسندند اما معرفی نیوکوک، اعتراضی سراسری را راه انداخت .

واقعیت این بود که محققان بازاریابی، فقط مزه نوشابه جدید را بررسی کرده بودند ولی رابطه احساسی مشتریان را با نام تجاری کوکاکولا نادیده گرفته بودند.

بعد از معرفی این نوشابه جدید هزاران نامه اعتراض آمیز، اعتراض های رسمی و حتی تهدید به شکایت رسمی به کوکاکولا ارسال شد.

تنها ده هفته بعد از معرفی نیوکوک، کوکاکولا تمامی نوشابه های جدید را از بازار جمع آوری و نوشابه های قدیمی خود را اینبار با نام کلاسیک کوک، روانه بازار کرد.

 

نکته جالب این داستان این است که موقعیت کوکاکولا در بازار بعد از بروز این اتفاق قوی تر شد.

خواندن 788 دفعه